Pokud jste se rozhodli koupit starší rodinný dům, cena energií může být strašákem, který tvoří podstatnou část rodinného rozpočtu. Ideální je myslet dopředu na varianty, které by mohly zajistit výraznou úsporu či energetickou soběstačnost a tím i snížit náklady - k tomu nám může pomoci i fotovoltaika. Jak funguje?
Ne každý se chce, nebo může, pustit do varianty stavění nového domu, pro který se dají řešit ty nejefektivnější varianty energetické úspory. Nicméně i v případě staršího domu můžeme najít řešení, díky kterým lze ušetřit. Pomoci nám může např. fotovoltaická elektrárna s distribuční soustavou, která je velmi inovativní a dokáže ušetřit energii uložením na horší dobu.
Zvažujete instalování fotovoltaické elektrárny? Podle mínění zkušených energetiků se v dnešní době už nevyplatí připojení do distribuční sítě, proto můžete využít její fungování jako ostrovní systém. To je možné díky technickému oddělení solární elektrárny od klasické elektrické distribuční sítě a pro případ, kdy je možné vyrobenou energii uložit, se hodí akumulátory s vysokou kapacitou. Pokud máte akumulátor s nízkou kapacitou, může se hodit i tzv. virtuální baterie, kterou nabízí někteří dodavatelé elektřiny - za tu se platí měsíční poplatky, nicméně pohybují se v desítkách korun a v poměru s náklady za odběr ze sítě se stále jedná o levnější variantu.
Jistě vás zajímá, zda se celá montáž a prvotní vysoké náklady skutečně vyplatí. To se určuje zejména podle dlouhodobého podnebí v oblasti, ve které žijete a podle aktuálního počasí. Mezi další důležité faktory patří i výkon zvolené fotovoltaické elektrárny, její orientace vůči světovým stranám a zvolená velikost. Aktuálně se často staví panely o výkonu 400 - 500 W, které mají rozměry v rozmezí 2,38 m2 - 2,50 m2 na jeden solární panel.
Instalace vlastní fotovoltaické elektrárny se pohybuje v řádech statisíců korun, proto je nutné vše pořádně propočítat. Pokud si nejste jistí, je dobré oslovit nezávislého odborníka, který vám poradí, zda se jedná o dobrý počin právě u vaší nemovitosti.