Dopřejte svým podnájemníkům soukromí. Víte, kdy může majitel vstoupit do pronajímané nemovitosti?

Pronajímáte nemovitost nebo tento krok zvažujete? Pak vězte, že nájemce má v pronajímané nemovitosti svá práva. Jedním z těch hlavních je právo na zajištění nerušeného bydlení. Je ale možné vstoupit v případě nutnosti do pronajímaného bytu či domu? Naštěstí ano, nicméně toto právo můžete využít pouze v několika případech. V jakých? To se dozvíte v dnešním článku.

Pronájem bytu

Vše má svá pravidla

Odjíždí nájemce mimo nemovitost na více než dva měsíce? V takovém případě je nutné určit osobu, která pronajímateli v nezbytných případech umožní vstup do bytu. Pokud se tak nestane, může pronajímatel v nezbytných případech vstoupit do bytu bez ohlášení. Stejně tomu je v případě, kdy se nájemce odstěhuje bez řádného ukončení nájemní smlouvy - pokud nájemce není možné zastihnout, může pronajímatel do nemovitosti vstoupit bez souhlasu nájemce.

Nezapomeňte o sobě dát vědět

Máte nutkání kontrolovat nemovitost či stav jejího vybavení? Pak zpozorněte. Pokud je pro vás podobná kontrola důležitá, je nutné ukotvit ji v nájemní smlouvě. I když bude tato situace v nájemní smlouvě a nájemce s ní tedy počítá, je nutné oznámit ji dopředu, a to v písemné podobě. Vše je potřeba vykonat v přítomnosti nájemce, kdy se můžete dohodnout i na případných opravách a termínech, kdy budou opravy provedeny. I v těchto případech se doporučuje písemná komunikace, a to ideálně přes e-mail.

Vstoupit můžete i bez ohlášení

Pokud pronajímáte nemovitost, jistě vás zajímá, za jakých podmínek můžete do nemovitosti vstoupit, a to třeba i bez ohlášení. Mezi takové případy patří zejména situace, které mohou způsobit škodu na majetku či zdraví nebo pokud hrozí závažné zhoršení technického stavu nemovitosti. V praktickém životě to znamená zejména požár, únik vody nebo třeba prasknutí potrubí, kdy pronajímatel nemusí shánět nepřítomného nájemce a může problém vyřešit i bez jeho přítomnosti - díky tomu ochráníte svůj majetek. Nezapomeňte ale na povinnost informování nájemce o vstupu do nemovitosti, a to co nejdříve.

Abyste předešli případným problémům, je nutné vytvořit kvalitní nájemní smlouvu, která je základem pro správné nastavení ve vztahu s nájemcem. Pokud s pronajímáním teprve začínáte, je ideální nechat si nájemní smlouvu zpracovat odborníky, kteří se vyznají v oblasti realitního práva a znají novinky v občanském zákoníku - na smlouvy stažené z internetu proto raději předem zapomeňte.


Zpět na výpis článků