Chystáte se přepsat nemovitost, kterou vlastníte, nebo vám bude nějaká přepsána? V takovém případě je nutné, abyste se měli na pozoru a zařídili vše potřebné. A jak postupovat v případě, kdy nemovitost vlastní více majitelů a potřebujete ji přepsat na jinou osobu či osoby?
Představme si, že nemovitost je ve spoluvlastnictví dvou manželských párů, kteří mají každý svou "ideální polovinu" ve společném jmění manželů. V tomto scénáři by jeden z manželských párů mohl převést svou ideální polovinu na své dítě. Tuto transakci lze provést buď bezúplatně formou darovací smlouvy nebo za úplatu, a to prostřednictvím klasické smlouvy o převodu nemovitosti. Tímto způsobem se dítě stane vlastníkem poloviny nemovitosti a druhý manželský pár zůstane spoluvlastníkem.
Co ale dělat v případě, kdy se musíte ještě finančně vypořádat s druhou stranou? V rámci modelového případu mohou rodiče využít darovací smlouvu pro převod svého podílu na své dítě a uzavřít s druhým manželským párem kupní smlouvu. Druhou možností je nejprve vyřešit vypořádání podílového spoluvlastnictví tak, aby jeden z manželských párů získal druhou polovinu nemovitosti do společného jmění manželů. Tímto způsobem by se podílové spoluvlastnictví zrušilo a poté by mohl být celý majetek převeden darem na potomka.
Potřebujete zrušit podílové spoluvlastnictví? To lze provést několika různými způsoby - jeden ze spoluvlastníků získá vlastnické právo k celé nemovitosti a zaplatí ostatním spoluvlastníkům náhradu, což vyžaduje dohodu všech spoluvlastníků, která obsahuje ustanovení o způsobu vypořádání (např. u rodinného domu). Pokud se nejedná o nemovitost, ale pozemek, je možné pozemek rozdělit na více samostatných pozemků, což ale vyžaduje i nové geodetické zaměření.
Právní náležitosti v souvislosti s převody nemovitostí mohou být občas velmi složité, proto je ideální takové případy konzultovat s odborníkem, který se specializuje přímo na tuto oblast. Nejen, že díky konzultaci nezapomenete na nic důležitého, ale také projdete celým procesem s klidnější hlavou.